Jak zbudowane są podnośniki?

Podnośniki to sprzęt, który możemy spotkać w magazynach, na placach, na halach produkcyjnych. Umożliwiają przeprowadzanie prac na wysokości, na którą mogą wynieść nie tylko przedmioty, ale również ludzi. Z czego są zbudowane?

Podest

To pozioma platforma, która jest unoszona przez mechanizm. To na niej stają ludzie, więc musi być solidna i bezpieczna. Koniecznie musi być otoczona ochronną barierką, która dodatkowo zabezpiecza przed upadkiem. W niektórych rodzajach podnośników, np. nożycowych, zamontowany jest dodatkowy, wysuwany podest. Służy on do powiększania zasięgu bocznego maszyny. Dzięki niemu można też pracować ponad przeszkodami.

Mechanizm podnoszący

Każdy podest musi być podnoszony przez specjalnie dostosowany do tego mechanizm. Jest kilka ich rodzajów. Najbardziej popularny jest mechanizm nożycowy. Składa się on z elementów, które kształtem przypominają ostrze nożyczek. Gdy są otwierane – podest porusza się w górę, gdy zamykane – w dół. Platforma robocza znajduje się bezpośrednio nad mechanizmem. Alternatywnym rozwiązaniem jest maszt. Umożliwia on wykonywanie innych prac niż zwyżki nożycowe, o czym warto pamiętać rozważający wynajem podnośników Rozwiązanie masztowe polega po prostu na podnoszeniu kosza w górę przy pomocy składanego masztu. Podnośniki te są kompaktowe i możne używać ich w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Trzecim rozwiązaniem są podnośniki teleskopowo-przegubowe. Platforma jest unoszona przez składane ramię. Umieszczone w nim przeguby umożliwiają osiągnięcie zasięgu bocznego oraz pracę nad przeszkodami.

Napęd

Nie każdy podnośnik ma napęd, bo nie wszystkie są samobieżne. Jednak wiele podnośników na wynajem jest w niego wyposażona, bo rozwiązanie to bardzo ułatwia prace. Podnośnik może poruszać się bez korzystania z pomocy innych pojazdów. Wynajmując podnośnik trzeba zwrócić też uwagę na rodzaj ogumienia. Jasne, niebrudzące koła nadają się do wykorzystywania w budynkach. Czarne ogumienie służy do pracy w terenie. Niektóre maszyny nadają się do używania w trudnych warunkach, bo mają napęd 4×4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *