Olejowanie podłogi – praktyczny poradnik krok po kroku

Olejowanie drewnianych płaszczyzn podłogowych jest jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia drewna. Dzięki niej drewno staje się gładkie i błyszczące i – co ważne – staje się odporne na oddziaływania mechaniczne i wilgoć.

Podłoga i olej – co wybrać?

Olejować można w zasadzie wszystkie rodzaje drewna, choć najczęściej stosuje się je na podłogi dębowe i sosnowe. W zależności od rodzaju drewna, zmieniają się jego zdolności chłonne. Jeśli chodzi o sam olej, może mieć on charakter twardniejący, bądź nietwardniejący. Do pierwszej grupy produktów zaliczymy oleje przeznaczone do podłóg silnie eksploatowanych. Drugą grupę stanowią produkty naturalne, szybkoschnące, ale też i takie, które nie tworzą wspomnianej warstwy.

Szlifowanie

Olejowanie podłogi wykonuje się bezpośrednio na oczyszczone, surowe drewno. Jeśli parkiet został ułożony kilka dni wcześniej, warto odczekać 7 dni aż podłoga zyska temperaturę otoczenia i wszystkie jej elementy docisną się do siebie. Szlifować podłogę można ręcznie (najpierw gruboziarnisty papier ścierny), bądź maszynowo (dedykowanymi maszynami, które można wypożyczyć w sklepach). Po zakończeniu szlifowania podłoga musi zostać odpylona.

Olejowanie podłogi

Przed rozpoczęciem olejowania sam olej należy dokładnie wymieszać. W szczególności dotyczy to produktów z pigmentami, gdyż kolorystyka podłoża musi być jednorodna. Kolejna kwestia to odpowiednie wietrzenie wnętrza, gdyż olej sam w sobie posiada bardzo nieprzyjemny, wręcz drażniący zapach. Produkt powinien być nakładany w sposób równomierny i – co ważne – proces ten powinien rozpocząć się możliwie najdalej od drzwi, w celu zapewnienia komfortu nakładania oleju.

Polerowanie nawierzchni

Po zakończeniu olejowania podłoga powinna zostać odpowiednio wypolerowana i to najlepiej maszynowo z nakładkami z filcu polerskiego. Jeśli zdecydujemy się na polerowanie ręczne, najlepiej sprawdzą się kawałki miękkiego sukna. Warstwę oleju można opcjonalnie nałożyć jeszcze raz jeśli zachodzi taka potrzeba.

Podsumowując, proces olejowania podłogi z łatwością można wykonać własnoręcznie. Po jego zakończeniu warto odpowiednio pielęgnować podłogę, np. za pomocą miękkich szczotek, bądź mioteł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *