Przekładnie zębate

Przekładnie zębate to elementy przeznaczone do przenoszenia napędu, przy zastosowaniu co najmniej dwóch kół zębatych, które muszą idealnie ze sobą współpracować. Przekładnie zębate podzielić można na:
– przekładnie jednostopniowe, czyli takie, w których występuje tylko jedna para kół zębatych,
– przekładnie wielostopniowe, czyli takie w których współpraca kół zębatych odbywa się szeregowo.

Przekładnie zębate obecnie są niezwykle powszechnie stosowane. Na tak dużą ich popularność znaczący wpływ ma ich bardzo duża prostota konstrukcji oraz łatwość wykonania. Szacuje się, że sprawność takiego elementu wynosić może nawet 98%, co jest wynikiem niezwykle imponującym i godnym uwagi. Ponadto utrzymane we właściwym stanie technicznym pracują stosunkowo cicho. Rzadko także poddają się poważniejszym awariom, pod warunkiem jednak, że w ich przypadku diagnostyka przeprowadzana jest regularnie i skrupulatnie. Odpowiednio skonstruowane przekładnie zębate bez przeszkód będą w stanie pracować nawet na bardzo wysokich obciążeniach. Przekładnie zębate najpowszechniej stosowane są w takich dziedzinach gospodarki jak:
-przemysł tekstylny,
-przemysł farmaceutyczny,
-przemysł budowlany,
-przemysł spożywczy,
-przemysł rolniczy.

Bez wątpienia przekładnie zębate mają bardzo szerokie zastosowanie i to nie tylko w wyżej wymienionych sektorach. Jednak zawsze kluczem to możliwości długotrwałego i różnorodnego ich wykorzystanie jest odpowiednia diagnostyka i konserwacja.

W zdecydowanej większości przypadków użytkowane współcześnie zębate przekładnie wykonane są ze stali czarnej bądź stali nierdzewnej – materiałów łatwo dostępnych,a przy tym trwałych, gwarantujących przy zachowaniu odpowiednich warunków dużą trwałość urządzenia. To bardzo ważne, między innymi ze względu na specyfikę i dużą różnorodność ich zastosowania.

Choć przekładnie zębate nie są pozbawione pewnych mankamentów, to jednak bez wątpienia obecnie stanowią najbardziej popularny i najczęściej stosowany rodzaj napędu. Zawdzięczają to swojej cichej pracy, możliwości różnorodnego zastosowania czy dużej żywotności i odporności na uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *